MARKA TAKİP VE İZLEME

Noyan Patent, bir talimatınızla büyük emekler harcayarak meydana getirdiğiniz markanızı izleyerek taklitlerinizi engeller , haklarınızı korur.  

Markalar Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvuru tarihi itibariyle, şekli olarak incelendikten sonra her ay yayınlanan Resmi Markalar Bülteni’nde ilana açılır. Binlerce başvurunun yapıldığı markalar arasında benzerleri yani ayırt edici niteliğe sahip olmayanlar de ilana çıkabilmektedir. Üç aylık ilan süreci içerisinde üçüncü şahıslar tarafından herhangi bir itiraz olmazsa marka tescil edilir. Yani sizin markanızın aynısı veya ayırt edilemeyecek kadar benzeri olan başvuru ilan sürecinde takip edilmez ve size bildirilmezse (itiraz edilmezse) üçüncü şahıslar tarafından  tescil edilebilir anlamına gelmektedir.

Marka İzleme Programımız ile , Türk Patent Enstitüsünün yayınladığı aylık Marka Bülteni düzenli olarak takip edilip, taranır ve markanızla benzer görülen diğer başvurular size bildirilir. Talimatınız doğrultusunda itiraz işlemleri yapılır.

Noyan Patent olarak; Marka İzleme Programımız kapsamında aşağıda belirtilen müvekkillerimizin markaları takip edilerek, benzerleri tespit edilmiş ve hukuk servisimizin yapmış olduğu itiraz neticesinde üçüncü şahısların marka başvuruları Türk Patent Enstitüsü tarafından reddedilmiştir.  

   MÜVEKKİLİMİZE AİT TESCİLLİ MARKA   

      İTİRAZ EDİLEREK İPTAL ETTİRİLEN MARKA

 

     HÜRREM  

        HÜRREM SULTAN

     ARKANO

         ARCANO

     ATAKALP

         ATANKALP

      ATEŞ

          ATEŞBAZ

 

Marka İtiraz:

Markaların tescil edilmiş olması taklit edilemeyeceği anlamına gelmemektedir.

Türk Patent Enstitüsüne her ay binlerce marka tescil başvurusu yapılmakta ve bu başvurular uzmanlar tarafından incelendikten sonra ilana açılmaktadır. Binlerce başvurunun yapıldığı markalar arasında sizinkiyle benzer olan başvurular ( yani ayırt edici niteliğe sahip olmayanlar) de ilana çıkabilmektedir.

Ancak ilan aşamasında izlediğimiz ve sizinki ile benzer olduğunu tespit ettiğimiz marka başvurularına itiraz ederek, bilerek veya bilmeyerek yapılan bu başvuruların tescil edilmesini engelleyebiliriz.

İlan aşamasında görülmeyip, tescil edildikten sonra tespit edilen benzer veya ayırt edici özelliği bulunmayan markalar için ise hükümsüzlük davası açılabilir. Ancak süreç uzun ve maliyetli olduğu için markaların yayın aşamasında izlenerek gerekirse itiraz edilmesi daha zahmetsiz bir çözümdür.

 

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ
DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET ÖRGÜTÜ
AVRUPA PATENT OFİSİ
Dolar 8,3016
Euro 10,0909
İsviçre Frangı 9,2224